Typy potravy
Psy sú mäsožravce. Ich tráviaca sústava, od úst cez črevá, je prispôsobená na spracovanie mäsitej potravy. Zuby psa sú viac prispôsobené na trhanie potravy na kusy než na rozomieľanie potravy; a jeho žalúdok trávi potravu práve v tomto stave. Psy sa pravdepodobne vyvinuli zo zvierat, ktoré sa živili veľmi rôznorodou potravou, podobne ako to dnes robí líška. Mäso nebolo vždy k dispozícii. Pes tiež dokáže stráviť potravu, ktorá je prevažne rastlinná a z nej i žiť. Úplná absencia mäsa v potrave psa ale spôsobuje, že pes trpí nedostatkom živín.
Potrava pre psa (podobne ako u človeka) musí organizmu dodávať energiu, vďaka ktorej sa pohybuje, ale z ktorej tiež telo zvieraťa vytvára teplo, látky pre rast a regeneráciu a ďalšie látky, ktoré tieto aktivity podporujú. Dostatočná strava predstavuje vyhovujúcu zmes hlavných živín - uhľohydráty tukov a bielkovín - v pomere podobnom tomu, ktorý je potrebný aj pre zdravú ľudskú stravu. Psy musia mať tiež dostatočný príjem vedľajších živín - vitamínov a minerálov - v pomere, ktorý sa významne odlišuje od potrieb človeka. Potravu pre psy môžeme rozdeliť do niekoľkých hlavných skupín:
Vlhká strava dlhé roky na trhu prevládala. Ide o konzervovanú potravu, ktorú môžete vidieť v každom supermarkete. V priebehu niekoľkých posledných rokov si na trh našli cestu ďalšie druhy potravy.
Kompletné suché krmivo je stále obľúbenejšie. Vyžaduje len minimálnu prípravu - pokiaľ si prajete, stačí ho len nasypať do misky a psovi podať. Iba o málo náročnejšie je preliať krmivo horúcou vodou, aby sa zvlhčilo.
Polovlhká potrava nie je určená na to, aby sama zaistila vyváženú stravu. Na trhu zaujíma malé, ale významné miesto, do značnej miery preto, že pred podaním vyžaduje určitú prípravu. Stále je to však takmer minimálna príprava, ako prídavné látky sa pridávajú uhľohydrátové doplnky, často nejaký druh sušienok, aby sa vyrovnala nutričná kvalita potravy. Je to psychologicky dôležitý úkon pre toho majiteľa, ktorému sa páči predstava, že niečo pre svojho psa robí, tak, ako si to mysleli a robili predchádzajúce generácie, keď miešali misu zvyškov zo stola z mäsa a omáčok. Jediná vec, ktorú si treba zapamätať, je to, že príliš veľa zmiešaných moderných krmív môže spôsobiť výživové problémy. Stáva sa, že prehnane starostlivý majiteľ pridá do potravy psa nielen uhľohydrátovú látku, ale tiež krmivo s vysokým obsahom bielkovín, výsledkom je potom nevyvážená strava s príliš vysoký obsahom bielkovín. Zvieratá, podobne ako človek, sa dokážu vyrovnať s prekvapivo rôznorodou stravou, príliš vysoká hladina bielkovín však môže vo vzácnych prípadoch zhoršiť už existujúce metabolické ťažkosti. Staré príslovie hovorí: "Keď všetko ostatné zlyhá, pridrž sa inštrukcií". Oplatí sa mať toto na pamäti, keď kŕmite psa.
Takmer všetky dnešné krmivá pre psy obsahujú primerané množstvo vedľajších živín, čo nebol vždy prípad v minulosti, keď sa psy kŕmili mäsom a sušienkami. Z toho vyplýva, že iba zriedka je potrebné ku krmivu podávať špeciálnu doplnkovú stravu, ktorá sa ešte stále hojne propaguje. Napríklad vápnika mohlo byť v niektorých tradičných krmivách nedostatok a často teda bola odporúčaná kostná múčka. Taký typ doplnku ale dnes môže za určitých okolností uškodiť, napr. brezivej sučke. Špeciálna potrava je pokroková novinka posledných 10 či 15 rokov. Existujú 2 typy: taká, ktorá je určená zdravým psom so zvláštnymi nárokmi - napr. šteňatám, ktoré potrebujú v období rastu zvláštnu stravu, ďalej mimoriadne aktívnym psom a starším psom - a potom taká, ktorá je určená ako podporná diéta pri rôznych ochoreniach. Existujú napríklad obličkové diéty, ktoré regulujú množstvo a typ bielkovín, ktoré pes dostáva v potrave. Tieto posledne menované diéty je oprávnený predpísať jedine veterinár.
ŽIVINY
Medzi hlavné živiny v určitom množstve,
ktoré je pre každé zviera nevyhnutné, patria:
Uhľohydráty dodávajú telu energiu, ich nad-
bytok sa premieňa na podkožný tuk.
Tuky sú najkoncentrovanejšou formou ener-
gie, vyprodukuje sa z nich viac než dvojná-
sobok energie ako z uhľohydrátov, keď sa
porovná ich rovnaké množstvo. Ak sú dodá-
vané v nadbytku, tiež sa premieňajú na pod-
kožný tuk.
Bielkoviny v strave dodávajú telu životne dô-
ležité stavebné látky.
Vedľajšie živiny, to znamená vitamíny, mi-
nerály a stopové prvky, ktoré sú síce dôležité
pre zdravie zvieraťa, je ale potrebné podávať
v pomerne malom množstve. Vitamíny sa zvy-
čajne delia do dvoch skupín:
Rozpustné v tukoch
vitamíny A, D, E a K.
Rozpustné vo vode
komplex vitamínov B
a vitamín C.